25 stycznia w Kołobrzegu odbyła się pierwsza konferencja trenerek i trenerów „Pierwsza Piłka”, poświęcona innowacyjnej formule organizacji rozgrywek dzieci wprowadzonej w ubiegłym roku przez ZZPN. W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 szkoleniowców, a z KS Fala Międzyzdroje obecni byli trenerzy: Łukasz Szumlewski, Piotr Karasiewicz oraz Krzysztof Piorun.
– O naszym projekcie głośno jest w całej piłkarskiej Polsce. Inne ośrodki w kraju powoli przymierzają się, żeby pójść w nasze ślady. W najmłodszych grupach wiekowych przestaliśmy prowadzić klasyfikację, nie notujemy wyników. W trakcie meczów rywalizacja jest zacięta, ale po ostatnim gwizdku sędziego nie ma nerwowego zaglądania w tabele, nie ma ciśnienia rodziców i trenerów na odniesienie zwycięstwa w turnieju. Dzieci mają się przede wszystkim bawić grą, mieć radość ze zdobywania bramek. Udział w turniejach jest teraz okazją do wspólnego spędzenia czasu w rodzinnej atmosferze. Dziękuję wam wszystkim tu zgromadzonym, za zaangażowanie i pomoc w organizacji cyklu imprez w ramach programu „Pierwsza Piłka” – mówił Jan Bednarek, prezes ZZPN.
W trakcie szkolenia odbyła się między innymi prezentacja z zakresu kształcenia i licencjonowania trenerów przygotowana przez trenera edukatora PZPN Pawła Podgórskiego oraz wystąpienie trenera Marka Safanów podsumowujące dotychczasowe turnieje „Pierwsza Piłka”. Safanów wskazał na kłopoty z jakimi borykają się organizatorzy imprez, wskazał też na popełniane przez nich na błędy, nad wyeliminowaniem których trzeba wspólnie pracować.
Za część szkoleniową odpowiedzialny był Jakub Śpiegowski, który w części teoretycznej i praktycznej skupił się na optymalizacji jednostki treningowej oraz rozwoju indywidualnym podopiecznych.
Po przerwie obiadowej wykład wygłosił profesor Tadeusza Hucińskiego, który zaprezentował innowacyjne spojrzenie na sposób komunikacji z dziećmi.
– Pierwsza konferencja trenerek i trenerów #PIERWSZAPILKA przeszła do historii. Zarówno frekwencja jak i aktywna postawa zgromadzonych szkoleniowców napawa optymizmem. Podczas wszystkich wydarzeń edukacyjnych kluczem do dalszego sukcesu jest świadomy słuchacz. Szkoleniowcy odczuwają potrzebę stałego dokształcania i zdobywania wiedzy. Większość z nich aktywnie uczestniczyła w wymianie poglądów co potwierdza potrzebę organizacji kolejnych tego typu szkoleń. Jestem przekonany, że jedynie odpowiednia inwestycja w szkoleniowców, oddających się pracy z dzieciakami, może zaowocować w przyszłości wychowaniem zawodników, którzy osiągną najwyższy wtajemniczenia piłkarskiego – podsumował Marek Safanów.