Zmiana nazewnictwa ligi okręgowej

Awans z A-Klasy do A-Klasy? W związku z wieloma pytaniami wyjaśniamy…

Reorganizacja rozgrywek Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej i Koszalińskiego OZPN. Po sezonie 2017/18 zniknęła tzw. regionalna Klasa Okręgowa (grupy północna i południowa). W najbliższym sezonie rozgrywki ligowe na szczeblu ZZPN odbędą się w tym samym systemie co obecne, ale zmieni się nazewnictwo. Będzie już tylko jedna klasa okręgowa (w dwóch grupach – szczecińska i koszalińska). Liga okręgowa stanie się klasą A, obecna klasa A przeistoczy się w klasę B, a B w C. Tak będzie jednak tylko przez rok.
Od sezonu 2019/20 obecne okręgówki zostaną połączone i klasa okręgowa składać się będzie z 4 równoległych grup, tzn. po 2 w okręgu szczecińskim i koszalińskim. B klasa ponownie więc stanie się A klasą i w okręgu szczecińskim nadal będzie liczyć 6 grup, natomiast najniższy szczebel (B klasa) składać się będzie z 5 lub 6 grup.

Zmiany wymuszone zostały przez Polski Związek Piłki Nożnej, który dąży do ujednolicenia nazewnictwa lig w całej Polsce i dopasowania ich do systemu Extranet (PZPN zdefiniował w nim jeden poziom Klasy Okręgowej). Pod tym względem rozgrywki w zachodniopomorskim (także w małopolskim) różniły się od reszty kraju. Reorganizacja rozgrywek tylko z pozoru wygląda na zabieg kosmetyczny (zmiana nazw). Dla klubów będzie wiązała się ze sporymi zmianami. Np. po obecnych rozgrywkach drużyny z Koszalińskiej Klasy Okręgowej spadną do… Klasy A, a nie jak dotąd do regionalnej okręgówki. Po sezonie 2018/19 pojawią się dwie grupy Klasy Okręgowej, co spowoduje, że inaczej w tym sezonie będzie wyglądał system awansów i spadków.

W rozgrywkach Klas A Północ i Południe miejsca od 1 do 8 uzyskają awans do Klasy Okręgowej Szczecińskiej (w przypadku spadku z Klasy Okręgowej Szczecińskiej jednej drużyny), z zastrzeżeniem tj.- w przypadku spadku z Klasy Okręgowej Szczecińskiej dwóch drużyn, 8 miejsca rozegrają baraż pomiędzy sobą o awans do Klasy Okręgowej Szczecińskiej – w przypadku spadku z Klasy Okręgowej Szczecińskiej trzech drużyn, 8 miejsca nie awansują do Klasy Okręgowej Szczecińskiej – w przypadku spadku z Klasy Okręgowej Szczecińskiej czterech drużyn, miejsca 7 rozegrają baraż o awans do Klasy Okręgowej Szczecińskiej, itd.

Start a Conversation