Rewolucja w zakresie badań lekarskich!

W Dzienniku Ustaw z 28 lutego opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące orzeczeń lekarskich niezbędnych do uprawiania sportu. Uzyskanie karty zdrowia i zaliczenie obowiązkowych badań będzie teraz dużo łatwiejsze. Obecnie można je wykonać u lekarza pierwszego kontaktu. Co ważne, badanie będzie ważne rok, a nie pół roku jak dotychczas.

Rozporządzenie dotyczy wszystkich dyscyplin sportu, w tym oczywiście także piłki nożnej. Obowiązuje we wszystkich klasach rozgrywkowych od IV ligi w dół – dotyczy również rozgrywek dzieci i młodzieży.

– O zmianę przepisów dotyczących wydawania kart zdrowia zabiegałem jeszcze w czasach, gdy byłem posłem. Niestety, opór środowiska lekarskiego był wówczas tak duży, że nie udało się przeprowadzić zmian. Cieszę się, że teraz udało się przekonać Ministra Zdrowia do podjęcia decyzji znacznie rozszerzającej zakres lekarzy uprawnionych do podbijania karty zdrowia. To ogromne ułatwienie dla klubów oraz rodziców młodych piłkarzy. Decyzja jest też zgodna z logiką, bo przecież nikt tak dobrze nie zna stanu zdrowia dziecka jak lekarz rodzinny – skomentował rozporządzenie Jan Bednarek, wiceprezes PZPN do spraw piłki amatorskiej.

W największym skrócie najważniejsze zmiany to:

  • badania przeprowadzane będą raz w roku,
  • prawo do wydawania orzeczeń zyskuje również lekarz POZ,
  • w odniesieniu do zawodników amatorów po ukończeniu 23 roku życia obecne przepisy nie ustanawiają wymogu przeprowadzania badań.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA

Start a Conversation