[2010/2011] Orlik

E1 ORLIK 2010/2011

TRENINGI

Wtorek godz. 16:30, Stadion Miejski im. Ireny Szewińskiej w Międzyzdrojach

Czwartek godz. 16:30, Stadion Miejski im. Ireny Szewińskiej w Międzyzdrojach

KADRA SZKOLENIOWA
ROZGRYWKI

Pierwsza Piłka – Rozgrywki Dzieci ZZPN

Decyzją Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej od sezonu 2018/2019 w kategoriach wiekowych Skrzat – Orlik została zniesiona ewidencja wyników oraz tabel wszystkich grup rozgrywkowych.

• Priorytetem jest rozwój zawodników
• Większy komfort pracy szkoleniowców
• Kreatywność kosztem „dyscypliny taktycznej”
• Zmiana mentalności dużej części trenerów, opiekunów i rodziców
• Większe szanse rozwoju poprzez współzawodnictwo dla zawodników i zawodniczek o późniejszym wieku biologicznym
• Większy wymiar czasowy uczestnictwa w zawodach wszystkich zawodników i zawodniczek
• Zwiększona rotacja zawodników i zawodniczek na pozycjach
• Szkółki piłkarskie i trenerzy oceniani przez pryzmat postępów podopiecznych, a nie wyników

PROGRAM SZKOLENIA

Kategoria wiekowa Orlik (E1) – formą współzawodnictwa to gra 7 × 7. Młodzi piłkarze są ustawiani już na pozycjach i w poszczególnych formacjach w zależności od stosowanego ustawienia. W tej formie współzawodnictwa rozwijamy technikę indywidualną wstępnie wyszukując ulubioną pozycję dla zawodników i rozpoczynamy naukę najprostszych zachowań taktycznych zawodników podczas atakowania i bronienia.

W piłce 7-osobowej na poziomie orlika U11 (E1) formą współzawodnictwa są turnieje na wyznaczonych boiskach na Orliku lub boisku pełnowymiarowym. Każda z drużyn jest gospodarzem turnieju i musi go zorganizować według Unifikacji Rozgrywek PZPN.

Na etapie orlika dzieci są nadal skoncentrowane na posiadaniu piłki, ale poprzez to, że zwiększają się ich możliwości percepcyjne, dostrzegają już najbliższych współpartnerów z drużyny, oddając im piłkę. Właśnie na tym etapie zawodnik w pełni rozumie, iż podanie jest najlepszym działaniem umożliwiającym szybkie przemieszczanie się piłki w kierunku bramki przeciwnika. Jest to zatem odpowiedni moment do rozpoczęcia wzmożonego nauczania podań i przyjęć piłki, stosując adekwatną do poziomu zaawansowania zawodników metodykę nauczania.
Podanie i przyjęcie piłki jest fundamentem do nauczania działań grupowych, których objętość treningowa będzie się systematycznie zwiększała. Bazując na precyzyjnej mechanice ruchu uderzenia piłki – aspekt jakości wykonania, zawodnicy będą realizować treści programowe oparte na optymalnym wykorzystaniu podań piłki pod presją czasu i przeciwnika.
W kategorii orlik bardzo dobrą formą współzawodnictwa pomiędzy zawodnikami będą różnego rodzaju gry w przewadze liczebnej atakujących nad broniącymi. Przewaga umożliwi zawodnikom grę podaniami, co jest głównym celem szkoleniowym na tym etapie szkolenia. Wprowadzanie konkretnych działań na poszczególnych etapach powinno opierać się na ich systematycznym powtarzaniu. To właśnie powtarzalność pozwoli kształtować odpowiednie nawyki i zachowania boiskowe, co w dalszej konsekwencji doprowadzi do wypracowania określonych automatyzmów w grze właściwej. Należy podkreślić, że wszystkie nauczane działania (szczególnie grupowe i zespołowe) będą zgodne z modelem gry.