Strefa sportowego rodzica

STREFA RODZIC-KIBIC

Strefa sportowego rodzica – kibica to jedna z naszych najnowszych odsłon w klubie. W tym miejscu będziemy na bieżąco publikować najważniejsze tematy, materiały video związane z codziennym kształceniem wszystkich rodziców dzieci uczęszczających do Klubu i nie tylko. To szansa dla Was – Rodziców, na poznanie prawdziwych wartości, dla których Wasze pociechy trenują piłkę nożną i inne dyscypliny sportowe. Mamy nadzieję, że wszystkie zawarte kanony dobrych praktyk zostaną przez Was przyswojone i propagowane wśród Waszych Rodzin oraz przyjaciół i znajomych. To bardzo ważne, aby świadomość Każdego Rodzica, na temat tego z czym mierzy się Wasze dziecko uprawiając sport zmierzała w dobra stronę. Zapraszamy wszystkich do spokojnej lektury, następnie przemyślenia i wewnętrznej dygresji, a dopiero na końcu porozmawiajcie o tym ze swoimi dziećmi, wierzcie lub nie, lecz to dla Nich bardzo ważne.

DEKALOG SPORTOWEGO RODZICA
  1. Sportowy Rodzic szanuje wszystkich uczestników sportowego wydarzenia – organizatorów, sędziów, trenerów, zawodników i kibiców. 
  2. Sportowy Rodzic ufa trenerowi prowadzącemu grupę, nie podważa jego autorytetu i nie wtrąca się w system szkolenia dzieci, wszak trenerzy to pasjonaci sportu i dobrze wiedzą co mają robić, aby dziecko stale podnosiło swoje umiejętności.
  3. Sportowy Rodzic szanuje wszystkie decyzje swojego dziecka i zachęca je do brania odpowiedzialności za podjęte decyzje.
  4. Sportowy Rodzic zawsze wspiera swoje dziecko w osiąganiu celów krótko i długo terminowych. Kiedy są sukcesy – cieszy się razem z dzieckiem, gdy pojawiają się porażki – pozytywnie motywuje do dalszej wytężonej pracy. Stara się wytłumaczyć, aby dziecko nie brało zbytnio do siebie każdej porażki.
  5. Sportowy Rodzic „NIE STERUJE” dzieckiem na boisku, jak i poza nim, życie to nie gra konsolowa, dlatego wszystkie kontrolery odkładamy na półkę. Sportowy Rodzic rozumie, że dziecko musi popełniać błędy na własną rękę i tak samo rozwiązywać problemy, gdyż tylko dzięki bezpośrednim doświadczeniom może stać się lepszym człowiekiem.
  6. Sportowy Rodzic interesuje się samopoczuciem swojego dziecka, dzieli z nim wspólną pasję do sportu, okazuje mu cierpliwość i jest wiernym słuchaczem.
  7. Sportowy Rodzic przypomina swojemu dziecku o obowiązujących podstawowych zasadach fair play.
  8. Sportowy Rodzic nie wywiera niepotrzebnej presji wyników na swoim dziecku, raczej patrzy na dziecko przez pryzmat dokonywanych postępów.
  9. Sportowy Rodzic daje swobodę w działaniu i podejmowaniu decyzji swojemu dziecku, gdyż wie, że tylko wtedy dziecko może poczuć się samodzielne i pewne siebie.
  10. Sportowy Rodzic jest wzorem do naśladowania i daje przykład innym rodzicom, kiedy trzeba odpowiednio reaguje rozpowszechniając wszystkie powyższe praktyki dobrych zachowań.
Źródło: Akademia Piłkarska GKS Tychy

MATERIAŁY

RESPECT - SZACUNEK DO WSZYSTKICH

Film wydany przez FIFA jako główna przestroga dla wszystkich rodziców trenujących dzieci. Wynik jest ważny, lecz nie najważniejszy. Szanujmy siebie wszystkich wzajemnie, a nasza sportowa społeczność będzie zdecydowanie zdrowsza.

RESPECT - STOP RASIZMOWI!

Powiedzmy stop rasizmowi! Niestety dyskryminacja ze względu na kolor skóry nadal jest problemem cywilizacyjnym, nawet w świecie sportowców. Wspólnie zwalczajmy chamskie i prostackie zachowania względem innych osób, w końcu wszyscy Kochamy sport i mamy prawo do jego uprawiania.

RESPECT - TYLKO POZYTYWNIE

Zwycięstwa budują, porażki motywują. Życie wysłane jest różnymi przeszkodami i trudnościami, a naszym zadaniem, jako rodziców jest wspierać nasze pociechy w potrzebie. Paradoksalnie dzieci więcej wynoszą z poniesionych porażek niż ze zwycięskich meczów. Wspierajmy nasze dzieci w każdych momentach życia, szczególnie w tych najtrudniejszych.

RESPECT - NIE PATRZ JAK GRAM!

Akcja społeczna Piasta Gliwice. Gratulujemy klubowi i producentowi za profesjonalne podejście do tematu. (źródło: Mortvideo)

SZACUNEK DLA ARBITRA

Piłka nożna to nie tylko zawodnicy, trenerzy i kibice, ale także sędziowie. Pamiętajmy, że każdy popełnia w życiu błędy, a rozjemcą zawodów ktoś musi być. Dziękujemy Kolegium Sędziów ZZPN za przygotowanie super spotu na ten temat.

KOMITET OSZALAŁYCH RODZICÓW

Rodzice odgrywają niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka-piłkarza. Często ich zachowanie nie wpływa pozytywnie na młodego adepta futbolu. Problem zbadał dziennikarz CANAL+ SPORT

POZYTYWNI RODZICE, JAK WSPIERAĆ?

Ta grupa „szalonych ludzi” ubranych w barwy Olimpii Szczecin pokazuje, że… można inaczej! Poznajcie bliżej ekstremalnie pozytywną ekipę rodziców-kibiców, którzy od kilku edycji ubarwiają rozgrywki organizowanego przez PZPN Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.